HAKKIMIZDA

Amaç

Yüksek öğretim kurumlarında her düzeyde sporu çok yönlü olarak tanıtmak, sevdirmek, spor yapmaya yönlendirmek için gerekli çalışmaları yapmak, üniversiteler arasında yapılacak yurtiçi ve yurtdışı yarışmaları ve faaliyetleri yürütmek ve bu kurumlar arasında koordinasyonu sağlamaktır.

Kuruluş ve Tarihçe

Yüksek Öğretim Kurumları ve orta dereceli okulların spor faaliyetleri geçmiş yıllarda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı muhtelif birimler tarafından organize edilmiştir. 1986- 1996 yılları arasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığı tarafından organize edilmiştir. 1996 yılında Merkez Danışma Kurulunun aldığı karar ile “ Üniversite Spor Faaliyetleri Federasyonu” adı altında, Prof. Dr. Emin ERGEN başkanlığında kurulmuştur.

Federasyonun adı, Prof. Dr. Kemal TAMER' in başkanlığında ki yönetim kurulunun teklifi üzerine, 08.07.1997 tarihinde “Üniversite Sporları Federasyonu” olarak değiştirilmiştir.

2005 yılında İzmir’ de yapılan Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları ve 2011 yılında Erzurum’ da yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile büyük organizasyonlara ev sahipliği yapan Federasyonumuz günümüzde 55 spor branşında faaliyet göstermekte ve yılda ortalama 146 ulusal spor organizasyonu yapmaktadır.

Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) ve Avrupa Üniversite Sporları Birliği (EUSA) üyesi olan Federasyonumuz, 28.06.2006 tarihinde İdari ve Mali yönden özerk yapıya kavuşmuştur.