top of page

FISU Üniversiteler Dünya Kupası 3x3 Basketbol


İstanbul 27-29 Ekim tarihleri ​​arasında 24 takımın yarışacağı FISU Üniversiteler Dünya Kupası 3×3 Basketbol'a ev sahipliği yaptı


Etkinlik, 2015'ten 2019'a kadar gerçekleştiği Çin şehri Xiamen'den taşındı - 2020 ve 2021'de ertelendi. 2022 de ise TUSF'nin çabalarıyla İstanbul'a alındı.


3x3 Basketbolda takımlar üç oyuncu artı bir olası yedekten oluşur. Turnuva farklı yüzey tiplerinde yapılabilir: beton, asfalt veya mevcut/geçici bir saha. Açık havada oynanan, müzik, eğlence ve taraftar etkinlikleriyle dolu olan oyunlar en fazla 10 dakika sürer. Müsabakalarda devre ya da çeyrek yoktur.


2019 yılının şampiyonlarını olan kadınlarda Tsinghua Üniversitesi (CHN) ve erkeklerde Paulista Üniversitesi (BRA) bu yıl zorlu mücadeleler bekliyor. Çin üniversitesi bu yıl katılmayacak olsa da, Brezilya takımı Amerika Kıta Elemeleri Turnuvasını kazandı ve mantıksal olarak İstanbul'un en iyi favorileri arasında yer alacak.


Kadın Takımları


A Grubu: Kraliyet Uluslararası Moğolistan Üniversitesi (MGL), İslami Azad Üniversitesi (IRI), Malaga Üniversitesi (ESP)


B Grubu: Uganda Hristiyan Üniversitesi (UGA), Lincoln Üniversitesi (NZL), Yüksek Girişimcilik ve Yönetim Enstitüsü-ISEG (SEN)


C Grubu: Ljubljana Üniversitesi (SLO), Precarpathian National University (UKR), Monterrey Institute of Technology and Higher Education-ITESM (MEX)


D Grubu: Valparaiso Papalık Katolik Üniversitesi (CHI), Çin Kültür Üniversitesi (TPE), Gazi Üniversitesi (TUR)



Erkek Takımları


A Grubu: Mon-Altius Beden Eğitimi Enstitüsü-MAI (MGL), Monterrey Teknoloji ve Yüksek Öğrenim Enstitüsü-ITESM (MEX), Waikato Üniversitesi (NZL)


B Grubu: Vytautas Magnus Üniversitesi (LTU), Macquarie Üniversitesi (AUS), Ain Temouchent Üniversitesi (ALG)


C Grubu: Uganda Hristiyan Üniversitesi (UGA), İstanbul Teknik Üniversitesi (TUR), Ulusal La Matanza Üniversitesi (ARG)


D Grubu: Paulista Üniversitesi (BRA), Manisa Celal Bayar Üniversitesi (TUR), Taylor Üniversitesi (MAS)




101 views

Comments


bottom of page