top of page

TÜSF Strateji Arama Çalıştayı Üniversite Gençliği ve Spor Temasıyla Gerçekleştirildi

Updated: Dec 15, 2022Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu "Üniversite Gençliği ve Spor" Temalı Strateji Arama Çalıştayı, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU'nun katılımlarıyla başladı.


Açılış programına Spor Bakanımızın yanı sıra Burdur Valisi Ali ARSLANTAŞ, Burdur Milletvekili Bayram ÖZÇELİK, Federasyon Başkanımız Prof. Dr. Mehmet GÜNAY, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa GÜDER, Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürü Mehmet Ata ÖZTÜRK, Kredi ve Yurtlar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa ÖZGÜL, Adalet Komisyonu Başkanı Musa TALİH, Cumhuriyet Başsavcısı Osman KARA, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜSF Rektörler Danışma Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve sporcular katıldı.

Lavanta Tepesi Otel’de düzenlenen Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Strateji Arama Çalıştayı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından 2022 yılı Afyon ÜNİLİG Finalleri tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.


Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU bir konuşma yaptı. Bakan KASAPOĞLU konuşmasında şunlara değindi: “Türkiye Üniversite Sporları Federasyonumuzun düzenlediği Üniversite Gençliği ve Spor konulu çalıştayda sizlerle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Çalıştayımızın Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor olmasını da çok anlamlı buluyorum. Çünkü üniversitemizin, özellikle spor bilimleri fakültesi, planlı bir üniversite ve spor ekseninde tasarlanmıştır.” dedi.


Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne ve Rektör KORKMAZ’a ev sahipliklerinden ötürü teşekkür eden Bakan KASAPOĞLU; “Ülkemizin dört bir yanındaki Spor Bilimleri Uzmanları ve bu alanda önde gelen akademisyenlerimiz bugün buradalar. Üniversite ve Spor Çalıştayı’nın, panellerde ele alınacak konuların ve her yönüyle dolu dolu geçecek bu etkinliğin, gençlerimiz ve sporcularımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerimizde sporun gelişmesi için desteklerini sürdüreceklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu sözlerini; “2012/2013 Sezonunda; 6 spor dalı, 86 üniversite, 176 üniversite takımı, 3065 sporcu ve 458 müsabaka ile başlayan ÜNİLİG, her geçen yıl büyüme kaydederek, 2021/2022 sezonunda spor dalı sayısı 6’dan 38’e ulaşmıştır. 2021/2022 sezonunda; 38 spor dalında, 187 üniversite, 1345 üniversite takımı, (876 erkek takımı,469 kadın takımı) 14.823 sporcu (3.866 kadın, 10.957 erkek) mücadele etmiştir.”2012 Yılında 526 kadın sporcu ile başlayan ÜNİLİG, 2022 yılında 3866 kadın sporcuya ulaşmıştır.” şeklinde devam ettirdi.


“Federasyonumuzun, sporcu ve antrenörlerimizin hep yanındayız ve hep yanında olacağız. Ben bu vesileyle Üniversite Gençliği ve Spor konulu çalıştayımızın bir kez daha hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bu güzel etkinliğin hayata geçirilmesinde ve bu önemli birlikteliğin gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde tamamladı.

Konuşmaların ardından Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Strateji Arama Çalıştayı’nın açılış paneline geçildi. Oturum Başkanlığını Bakan KASAPOĞLU’nun yaptığı çalıştayın açılış panelinde Federasyon Başkanımız Prof.Dr.Mehmet GÜNAY, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Adem KORKMAZ, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Bedriye TUNÇSİPER ve MAKÜ Basketbol takımından öğrenci Gamze KÖYÜSTÜ yer aldı.


Çalıştayın ardından Bakan Kasapoğlu’nun da katıldığı Rektörler Oturumuna geçildi.

Çalıştay’ın bir sonraki gününde TÜSF Stratejik Arama Çalıştayı 3 farklı tema ve oturumla başladı. Çalıştay temaları “Spor Kültürünün Üniversitelerde Yaygınlaşması”, “Organizasyonlara Sporcu Katılımının Artırılması” ve “Paydaş İlişkileri ve İstişare Zeminlerinin Geliştirilmesi” olarak adlandırıldı.

Çalıştaya bazı üniversite rektörleri, akademisyenler, Gençlik ve Spor Bakanlığı Çalışanları, Üniversite Sporları Federasyonu personelleri katılım sağladı. Toplantıda konuşulanlar raportörler aracılığı ile kayda alındı. Çalıştay sonunda Moderatörler tarafından katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edilip fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından katılımlara Gala yemeği düzenlenerek çalıştay verimli bir şekilde sona erdi.

148 views

Comments


bottom of page